peníze

Pro své miminko chcete to nejlepší. Pečlivě vybíráte kočárek, plenky, dbáte na kvalitní mléko. Stejně důkladný výběr si zaslouží i první hračky. Měly by být kvalitní, bezpečné a interaktivní. Co to znamená a proč vybírat právě hračky s tímto označením?

Interaktivní hračka dokáže stimulovat některý ze smyslů vašeho dítěte (hmat, zrak, sluch) nebo rozvíjí jeho schopnosti (koordinace ruka-oko, jemná a hrubá motorika). Nemusí se jednat o žádné důmyslné a drahé hračky, u malých dětí se toto označení vztahuje většinou na štěrchátka, látkové knížky a další předměty, které miminko motivují k rozvoji.

Stimulace zraku

Nejmenší miminka jsou svým přirozeným prostředím stimulována víc než dost. Není třeba je proto obkládat hračkami hned po příjezdu z porodnice. Ani oblíbený kolotoč nad postýlkou zatím nenajde využití, protože miminko dokáže zafixovat svůj pohled jen na předměty, které od něj nejsou vzdálenější než 25 centimetrů.

Později můžete při pasení koníčků používat látkové knihy nebo leporela s černobílými kontrastními obrázky. Ty podporují vývoj nervového systému miminka a díky vysokému kontrastu si déle udrží jeho pozornost.

Procvičí sluch

Nejmenší miminka neovládají své ruce natolik, aby v nich udrželi hračku. První interaktivní hračkou by proto měla být jednoduchá závěsná hračka například s rolničkou. Při náhodném nekoordinovaném doteku dětské ručky se hračka rozezvoní a miminku postupem času dojde zákonitost příčiny a následku, tedy dotknutí se hračky a následný zvuk. Podobnou funkci mají štěrchátka a pískátka všeho druhu nebo měkké míčky, se kterými si děti hrají přibližně od 5. měsíce.

Ani hmat nezůstane stranou

Jakmile začne dítě ovládat svoje ruce, začne zkoumat různé povrchy, jako je dřevo, látka nebo plast. Začne si cvičit úchop a tím také jemnou motoriku. Interaktivní hračky, které nabízejí spojení více materiálů, jsou pro děti nesmírně zajímavé, zejména pokud vydávají i zvuky. Starší děti, které zkoušejí první vkládačky a stavění věží z měkkých kostek, si potom hravou formou osvojují prostorovou představivost a porovnávání velikosti.

Miminka rády ochutnávají

Veškeré předměty, které se dítěti dostanou do ruky, se nejprve pokusí sníst. Je to přirozené a není potřeba snažit se tomu zabránit, je ale nutné kupovat pouze kvalitní a certifikované hračky určené dané věkové skupině a hlídat, jestli nejsou poškozené a neuvolňují se z nich nechtěné části. I když je na trhu spousta krásných interaktivních hraček, není třeba jich kupovat moc. Malé děti se snadno unaví a nadměrná stimulace může nadělat víc škody než užitku.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat