Home Pro Děti Že se to nehodí? To není zcela pravda: 5 důvodů, proč byste dětem měli povolit make-up – navzdory kritické reakci okolí

Že se to nehodí? To není zcela pravda: 5 důvodů, proč byste dětem měli povolit make-up – navzdory kritické reakci okolí

0
Že se to nehodí? To není zcela pravda: 5 důvodů, proč byste dětem měli povolit make-up – navzdory kritické reakci okolí

Make-up a malé děti je však jedno velké kontroverzní téma, vyvolávající prudké, kritické reakce. Zde je 5 důvodů, proč si myslíme, že byste dětem make-up zakazovat neměli.
Proč make-up nemusí být pro děti úplně špatný?
Součástí zdravého dětství (samozřejmě ne všech dětí, každé je jiné) je hraní si na dospělé. Oblékání si maminčina oblečení, zkoušení maminčina make-upu nebo jejích bot na vysokých podpatcích.

Kim Kardashian a její dcerka North West (tehdy 5 let). Jessica Simpson a její dcerka Maxwell (tehdy 6 let). Katie Holmes a její dcerka Suri Cruise. Beyoncé a její dcerka Blue Ivy. Co mají všechny společného? Make-up.

Barvy na obličeji, rtěnky, ozdoby, řasenky. Samozřejmě mají společné ještě jedno: velkou kritiku veřejnosti, která se do matek nelítostně pustila. Přitom názorů – proč ano či proč ne „děti a make-up“ je mnoho.

Pojďme se podívat na důvody, které make-up u dětí demystifikují. Make-up totiž není strašák.

  1. Make-up jako prostředek k sebevyjádření, ne budování sebehodnoty
    Podle maminek, které dětem dovolí experimentovat s make-upem, je make-up jen umělecký doplněk. Barvy, textury a jejich kombinace na tváři či těle je totéž jako malování prsty, vytváření hudby použitím těla (tělo jako perkusivní nástroj), prstové či ruční loutky a loutkové divadlo atp. Make-up bychom mohli definovat jako kreativní zábavu a ne jej automaticky spojovat s krásou, tedy místo zkrášlování a zlepšování vzezření mluvme raději o experimentování a sebevyjádření. Tělo a tvář jsou naše plátno.

Když se například moje dcerka maluje, nejde jí o zkrášlení, ale změnu vzezření na: zvíře. Miluje, když může být kočkou, zuřivým lvem, strašidelnou čarodějnicí as tím se pojí nejen změna oblečení – kostým, ale i změna obličeje a jejího výrazu. Když si moje dcerka obléká slavnostní šaty, neznamená to, že chce změnit to, kým je a jak vypadá, ale HRAJE se na někoho a mění tím celé prostředí a okolí. Pokud jako matky nespojujeme make-up s krásou, pokud svůj vzhled neasociujeme s naší hodnotou, nemají proč být naše děti „krásnější, štíhlejší, dokonalejší“.

To platí jak pro děti, tak pro maminky: pokud se maminka doma nechová tak, že bez make-upu není krásná a nemá cenu, nebude se tak chovat ani dítě. Některé maminky tvrdí, že hraní si s make-upem je pro jejich děti zdravější než sledování TV či přejídání sladkostmi.

Využijte raději hraní si dítěte s make-upem k otevření dialogu o vnitřní kráse dítěte, na které záleží, o hodnotách a vlastnostech, o dobrém srdci a srdeční duši. Každé dítě je jiné a v tom je krása – každé dítě je krásné takové, jaké je. Make-up je skvělý prostředek k rozhovoru s dětmi o sebevědomí, sebehodnotě, je to i vstup do dětského myšlení a vnímání, možnost napojit se.

Některé profesorky a profesoři zastávají názor, že pokud děti participují v sebevyjádření se přes make-up a jsou pyšné na svá těla, make-up je jen pomůcka k hledání si vlastní identity. Proto učme děti, že make-up je forma hry či umění, způsob změny vzezření – ne znak sebehodnoty.

  1. Ne make-up je špatný, ale stereotypy o něm
    Rozumíme argumentům, které mluví proti make-upu – ztrácí se dětská nevinnost, děti spěchají dospět. Pediatričky a pediatři tvrdí, že my rodiče zadáváme omezení a limity – ostatně sami rozhodujeme, kolik make-upu, v jakém věku, při jaké příležitosti ho dětem dovolíme na veřejnosti – taneční hodiny, soutěže, karnevaly, Halloween a jiné speciální příležitosti. Make-up není třeba hodnotit jako špatný.

Ale pokud začneme jako dospělí, rodiče asociovat make-up s atraktivitou a ztrátou nevinnosti, pácháme více škody než užitku. Sebevyjádření přes kosmetické produkty není hned nesprávné. Horší jsou domněnky společnosti, které do ní vnášíme, vytváříme a tím negativně ovlivňujeme. Horší než rtěnka na rtech Suri Cruise jsou vlny nenávisti, které se zvedají a šíří jako nemoc. Vždyť jde o děti, jejich hru, jejich zábavu a jejich zájmy, které bychom neměli potlačovat.

  1. Make-up jako pomoc při objevování kreativity
    Děti jsou úžasně kreativní a mají bujnou představivost. Proč by fantazii nevnesly do skutečného života, například přes make-up? Make-up jim takto může pomoci objevit kreativní schopnosti, hrát si s barvami a porozumět tvarům, vzorcům a vzorům. Make-up je malování na obličej a pro děti je to nevinná aktivita, přes kterou projevují své já navenek. Děti si hrají mimo naše očekávání, předsudky, strachy a neurózy.