Home Rady a návody Jak správně přebalovat novorozeně?

Jak správně přebalovat novorozeně?

0
Jak správně přebalovat novorozeně?

Donesli jste si z porodnice vaše miminko a kromě radosti vás čeká spousta starostí. Všichni rodiče si přejí, aby jejich děťátko bylo spokojené, najedené vyspinkané a mělo se jako v bavlnce. Jednou z prvních dovedností, kromě kojení, kterou si musí novopečení rodiče osvojit je přebalování.

Uvidíte, že to nakonec není nic těžkého, s praxí získáte grif a nakonec to zvládnete i v noci a rozespalí. Novorozenci jsou tak křehcí, že se jich někteří rodiče bojí dotýkat, aby jim neublížili. Ale přebalování vašemu miminku určitě neublíží. Hlavně musíte na miminko mluvit a být v klidu.

Jednorázové plenky jsou darem z nebes a přebalování značně usnadňují, nemusíte se prát se zavazovacími plenkovými kalhotkami, jež se používaly na látkové plenky. Srovnat a řádně zabalit bavlněné čtvercové plenky bylo opravdu uměním. Navíc si mohou maminky místo neustálého vyvařování a žehlení plen odpočinout a věnovat se dítěti.

Přebalovací místo

Abyste mohli miminko řádně přebalit, potřebujete místo na přebalování, které bude bezpečné, nebude hrozit pád miminka. Určitě je vhodné mít po ruce odpadkový koš na použité jednorázové plenky, vlhčené ubrousky, zásobu nových plen a kosmetiku. Nebudete tak nervózní, když budete mít vše po ruce.

Jak na přebalování

Při přebalování dítěte by měla být čistá plenka umístěna pod zádíčka dítěte. Běžná praxe je, že maminky zvedají miminkám nožičky, aby pod zadeček mohly plenku zasunout, to je však špatně. Nejlepším způsobem, který neohrozí vývoj páteře je miminko překulit na bok a poté pod něj dát plenku. Při samotné akci si s miminkem povídejte, nebo mu zpívejte, aby věnovalo pozornost vám a vašemu hlasu a přebalování vnímalo jako příjemnou chvilku, kdy si s ním maminka (tatínek) povídá.

Přebalování chlapečků má své úskalí v tom, že zejména zpočátku je sundání špinavé plenky signálem k močení, tak s tím trošku počítejte, ať se nedočkáte nechtěné sprchy.

K nehodám při přebalování dochází poměrně často, chcete-li mít snadnější úklid, používejte pod miminko přebalovací podložky. Ty mají savou vrstvu, která případnou nehodu zachytí, a vy po přebalování pouze vyměníte podložku, nebudete muset utírat a desinfikovat celou přebalovací komodu.