Home Rady a návody Je pro vás poslech v angličtině problém? Zkuste trénovat s těmito audio zdroji

Je pro vás poslech v angličtině problém? Zkuste trénovat s těmito audio zdroji

0
Je pro vás poslech v angličtině problém? Zkuste trénovat s těmito audio zdroji

Poslech je pro studenty angličtiny často tím nejsložitějším aspektem osvojování jazyka. Čeští studenti také bojují s tím, že se angličtina jinak píše a jinak vyslovuje, což je oproti češtiny podstatným rozdílem. I proto je však poslech tou nejdůležitější disciplínou, kterou si studenti musí zkrátka natrénovat.

Samozřejmě máte poslechová cvičení v učebnicích, které používáte v kurzech angličtiny nebo ve škole. Ale to často nestačí a je potřeba trénovat poslech i ve volném čase. Z jakých zdrojů vybírat? Na co je důležité myslet? Co mají společného audiopohádky, podcasty a BBC? To všechno se dozvíte v dnešním článku, tak čtěte dále!

Zvolte si správnou úroveň

Tohle je nejdůležitější bod, který opakujeme nejen u samostudia, ale například i při výběru jazykových kurzů angličtiny. Nemá smysl hned na začátku svou úroveň přepálit a začít poslouchat přenosy ze Sněmovny lordů. Pokud je poslech pouze směskou zvuků, velice brzy přijde frustrace a angličtinu vám to může hlavně v začátcích znechutit.

Snažte se proto vybírat materiály k poslechu vždy o jednu úroveň vyšší, než máte právě teď. Tímto způsobem se postupně a přirozeně zlepšujete. Nemusíte mít obavy z toho, že nerozumíte každému slovu, to je naprosto přirozené. Pokud tedy vyberete něco, v čem nerozumíte ani slovo, rychle pryč!

Audiopohádky nejsou jen pro děti

Pokud s jazykem začínáte, netrapte se s žádnou vysokou literaturou. Využijte toho nejjednoduššího, což jsou například audiopohádky nebo zjednodušené audioknihy. Využijte nabídky například na Amazonu, nebo spoustu audio materiálů najdete i na Youtube.

Pokud máte nějakou oblíbenou knížku v češtině, zkuste si ji naposlouchat v angličtině. Bude to pro vás jednodušší, když příběh znáte a nebudete se tolik soustředit na neznámá slovíčka. Zkuste se poslechu angličtiny věnovat denně. I 20 minut poslechu audio knížky v tramvaji nebo autobuse pomůže!

Podcasty jako nová módní vlna

Určitě už jste si všimli, že se podcasty v poslední době dočkaly obrovské obliby a nový podcast na rozličná témata vychází snad každý týden. Od zpravodajského dění, po rady ve financích, až právě k výuce jazyků. Existuje spousta nejrůznějších anglických podcastů a navíc jsou ve většině případů k dispozici zdarma.

Tak jaké vybrat? Můžete vybírat z podcastů, které jsou v angličtině na určité téma jako je lifestyle, cestování nebo historie atd. – u těch záleží na vašem konkrétním vkusu a zálibě v tématu. Pak jsou podcasty přímo zaměřené na výuku angličtiny, které například procházejí fráze, kolokace nebo gramatiku. V této kategorii vám můžeme s klidným srdcem doporučit podcasty z dílny BBC (BBC Learning English, BBC Czech podcasts) nebo British Council.

Doufáme, že vám naše tipy ke zlepšení poslechu v angličtině budou užitečné. Pusťte se do toho a vytrvejte! I když to ze začátku bude možná trochu obtížné, s každým dalším poslechem se to zlepší. Pokud byste chtěli samostudium doplnit i nějakým kurzem angličtiny, zavolejte nebo napište do Jazykové školy PELICAN, kde vám rádi se vším poradí!