Home Pro Děti Boj o život plný naděje: Každé předčasňátko potřebuje cítit sílu mámy, smích a láska malých bojovníků pak dvojnásobně odmění

Boj o život plný naděje: Každé předčasňátko potřebuje cítit sílu mámy, smích a láska malých bojovníků pak dvojnásobně odmění

0
Boj o život plný naděje: Každé předčasňátko potřebuje cítit sílu mámy, smích a láska malých bojovníků pak dvojnásobně odmění

Dnešní den, 17. listopad, je věnován všem dětem, které se narodily předčasně. Na Slovensku je předčasňátko jedno z deseti dětí.
Příběhy předčasně narozených dětí jsou silné, dojemné a plné emocí. Přesně takový je i jejich příchod na svět. V současnosti se takto rodí stále více dětí, přičemž nejčastější příčinou je infekce močových nebo porodních. Za narůstající počet ale mohou také asistované reprodukce či neustálý stres.

Miminko, které se vejde do dlaně
Medicína neustále pokračuje, díky čemuž je dnes hranice přežití nedonošených dětiček určena na 24. týden těhotenství, ale lékařům se už podařilo zachránit i děti narozené o něco dříve. Miminka, která přišla na svět v této době váží přibližně 500 gramů.

Předčasný porod může mamince hrozit už během těhotenství nebo ji může nepříjemně překvapit. Je to velmi stresující moment plný smíšených emocí, do kterých se pravděpodobně dokážou vcítit jen ti, co ho zažilo. Radost z příchodu děťátka na svět střídá strach, úzkost, stres a beznaděj. Miminka a rodičům vejdou do dlaně a nedokážou samostatně papat, často dokonce ani dýchat. Většinu času prospí.

Přítomnost maminky je vždy klíčová
Přestože jsou předčasňátka maličká, patří mezi největší bojovníky. Každý den zápasí s tím, aby přežili a péče o ně je jiná než v případě dětí, které se narodily donošené. Podle předsedkyně Slovenské neonatologie Doc. MUDr. Kateřiny Maťašové, PhD. je klíčová přítomnost maminek, které musí být v tomto období velmi silné, protože miminko to vycítí. Je důležité, aby u děťátka trávili co nejvíce času, povídali si s ním a dotýkali se ho. Mohou ho klokankovat, a když je už schopno i papat, mohou ho začít i kojit:

Ne v každé porodnici na Slovensku dokáží rizikovému novorozenci zajistit péči, jakou první minuty po svém narození potřebuje. Dnešní 17. listopad je i Světovým dnem předčasně narozených dětí, některé dominanty měst se proto rozzáří purpurovou barvou.
Přítomnost, síla a odhodlání každé maminky hraje tak důležitou roli proto, že miminko se potřebuje cítit jako v bříšku, a jelikož je zvyklé na neustálou přítomnost mámy, co nejbližší podmínky mu jen prospějí. Podle Maťašové některá miminka přestanou bojovat, a právě v těchto případech je jasně vidět klíčová role mámy. Říká, že maminkám zvyknou říct, aby svému děťátku domluvili. Jelikož je mezi nimi pouto, většinou to zabere a miminko začne zpátky bojovat.

Odlišná je i domácí péče
Odchodem z nemocnice, ve které maminky s předčasňátky tráví dlouhé týdny až měsíce, boj ještě nekončí. Péče o nedonošené děťátko je náročná i doma a rodiče musí být připraveni na různé situace, se kterými je ale seznámí odborníci. Mezi nejčastější komplikace patří kojení.

Předčasňátko není jen menší miminko, které potřebuje přibrat, zpočátku se vyvíjí pomaleji. Nemusí dávat najevo, že je hladové či unavené as příjmem potravy může mít problémy. Možná se nebude umět přisát k prsu, nebude mléko táhnout, tvrdě usne na dlouhou dobu nebo nebudete umět utišit jeho pláč. Pomoci vám mohou například laktační poradkyně, které vám vysvětlí, jak mléko skladovat, jak si děťátko přikládat a jaké všechny způsoby kojení můžete vyzkoušet.

Rodiče se musí vyzbrojit pořádnou dávkou trpělivosti. Samozřejmě není třeba zapomínat ani na to, že imunitní systém předčasňátka se také vyvíjí pomaleji, proto by měly rodinné návštěvy počkat. Dlouhý boj je však spojen s řadou krásných chvil a rodičů těší každý pokrok, který miminko udělá. Jen nemohou ztrácet odhodlání.

Silné příběhy plné emocí
Příběhy předčasňátek jsou velmi dojemné. Jeden z nejznámějších ukázal na videu první rok chlapečka Warda, který má dnes 8 let a je docela zdravý.

Na svět přišel o tři a půl měsíce dříve, s váhou 680 gramů a mizivou vyhlídkou na přežití. Ani rodiče, ani lékaři se však nevzdali a neuvěřitelných 107 dní mu pomáhali bojovat o život v nemocnici. Malý Ward, jeho maminka Lyndsey a tatínek Benjamin se nakonec dočkali dne, kdy mohli společně odejít domů… Pamatujete si toto video?