Home Pro Děti Výtvarné projekty pro prvňáčky: Procvičte si s dětmi jemnou motoriku i první písmenka zábavnou formou

Výtvarné projekty pro prvňáčky: Procvičte si s dětmi jemnou motoriku i první písmenka zábavnou formou

0
Výtvarné projekty pro prvňáčky: Procvičte si s dětmi jemnou motoriku i první písmenka zábavnou formou

Malování s dětičkami není jen o uměleckém vyjadřování se. Je io jemné motorice, schopnosti koncentrace, trpělivosti, poznávání barev a jejich kombinací, poznávání kompozice a perspektivy a zachycování světa do 2D či 3D prostoru, rozvíjení fantazie, představivosti, ale také geometrických znalostí.
Dobrý učitel ví, jaké projekty pro děti na výtvarnou výchovu nachystat, aby dítě postupovalo. Vy však školu můžete v tomto předběhnout.

Tady je 13 oblíbených školních výtvarných projektů pro děti, které si můžete již nyní doma s dětičkami zrealizovat.

Když naše dcerka začala poprvé malovat, byly to jen samé kaňky a čáry a většina barvy stejně skončila mimo papír. Moje intuice však říkala, abych ji v jejím vyjadřování se pomocí malování podporovala, protože k tomu sahala od zhruba roku a půl sama z vlastní vůle.

Byla to jediná činnost, která ji nepřestala bavit ani ve složitém období těžkých tantrumů či hyperaktivity a jediná, při které se dokázala dlouhou dobu koncentrovat. Tuto aktivitu jako hobby nám kvitovala i psycholožka.

V současnosti jsem tomu šťastná, protože přes malování nám dcerka ukázala, jak rozumí světu – mimo jiné nás překvapila porozuměním perspektivy a kompozice, následnosti děje, rozkládání obrazů a skládání částí do celku. Přes malování se dostala k písmenkám a číslům, porozumění teplé a chladné, dokonce vytváření pohádek a samotné animace, kterou na animovaných pohádkách obdivovala. Přes malování vyjádřila touhu po učení a poznávání.

Každé dítě to má jinak – některé k tomu potřebují lego, kostky, robotiku, počítače, dokonce pečení nebo jednoduše pohyb. Ať už vaše dítě je nebo není výtvarný typ, přes různé projekty ho dokážete vzdělávat nebo přitáhnout k tématům, která mu ve škole či školce dělala problémy. Protože k problémům lze přistupovat z různých úhlů, a vy můžete najít ten správný pro vaše dítě.

Pojďme si tedy spolu projít 13 oblíbených projektů, přes které děti můžete tomu-čemu přiučit:

  1. Abeceda jako abstraktní umění
    Ještě nevíte abecedu? Nevadí, toto umění vám ji přiblíží.

Potřebujete: fixy nebo barvy a štětce, podkladový tvrdý papír.

Postup: ať si děti podle libosti rozmístí písmenka, která už znají nebo by chtěli znát do prostoru papíru a prostor mezi nimi ať vyplní barvami. Abstraktní umění jim ukáže abecedu ve zcela jiném světle, hlavně hravou formou. Trénovat mohou, kolik se jim ráčí. Možností je nekonečno…

  1. Pocta Salvadoru Dalímu
    Tento školní projekt je mezi dětmi oblíbený – v zahraničí na ptácích na roztřesených nožkách děti fičí.

Potřebujete: podkladový tvrdý papír, barvy a štětec, černý fix.

Obraz mimo jiné ukazuje dětem rozdíl mezi studenými a teplými barvami – pozadí ptáka je teplé, kreslíte ho odstupňované jako při západu nebo východu slunce – stupňujete od žluté přes oranžovou, růžovou po červenou, naopak ptáčka kreslíte studenými barvami modrou, zelenou, fialovou. Jako poctu tomuto umělci děti přidaly i roztřesené, roztékající se dlouhočizné nožky. K namalování ptáčka a jeho nohou můžete použít fix.

Salvadora Dalího asi není třeba nikomu představovat. Rodák ze Španělska byl jedním z nejznámějších a světově proslulých představitelů surrealismu. Rád šokoval a ještě raději experimentoval – proto pokud máte doma malé experimentátory, kdoví, jestli se v umění nestanou Dalího následovníky…

  1. Radost z modelování
    Potřebujete: modelovací hlínu, kousek halouzky a podkladní dřívko (plátno nebo černý tvrdý papír), žlutý papír, nůžky, lepidlo, temperové barvy a štětec.

Postup: z hlíny vymodelujte sovičku, přidejte zobáček, očka, vytvarujte křídla a drápy. Nechte hlínu vyschnout a namalujte ji barvami. Sovičku přilepte na větvičku na pozadí ze dřeva, plátna nebo papíru. Nakonec ze žlutého papíru vystřihněte žlutý půlměsíc a dolepte. Domalovat můžete i hvězdy, jelikož jde o noční oblohu a sovu jako nočního ptáka. Děti modelování milují!

Potřebujete: barevné papíry podle barvy sovy (nebo sové tváře), barevný papír jako podklad, nůžky, lepidlo, tužka.