Home Rady a návody Znáte hormon relaxin? Co je jeho úkolem v těhotenství a jak se projeví

Znáte hormon relaxin? Co je jeho úkolem v těhotenství a jak se projeví

0
Znáte hormon relaxin? Co je jeho úkolem v těhotenství a jak se projeví

V těhotenství se mění hladiny mnoha hormonů, což pociťujeme jak na náladě, tak i některých jiných tělesných projevech. Víte, k čemu slouží hormon relaxin a jaké změny přináší?
Hormon relaxin – co to je a jaká je jeho role v těhotenství?
Hormony hrají v těhotenství významnou roli – a nejen estrogen, progesteron a oxytocin, které velmi pravděpodobně znáte. Dalším těhotenským hormonem je relaxin. Patří do rodiny inzulínu a ovlivňuje pojivovou tkáň v těle.

Kromě toho působí také jako růstový faktor a pomáhá při regulaci metabolismu. Relaxin ovlivňuje také funkci mozku a hypofýzy a pomáhá při udržování rovnováhy tekutin v těle.

Jak souvisí relaxin s těhotenstvím?
Hormon vykonává během početí, těhotenství a porodu mimořádně důležitou práci, přestože se o něm moc nemluví. Má širokou škálu účinků na srdce, cévy, plíce, ledviny a játra. Relaxin zvyšuje schopnost stěn tepen protahovat se, snižuje odpor krevních cév – jsou pružnější. Také zvyšuje srdeční výdej – to je množství krve, které srdce vytlačí do těla.

Nárůst hladiny relaxinu jako příprava na možné těhotenství
Hladina relaxinu se v těhotenství zvyšuje dvěma způsoby. Tvoří ho žluté tělísko, později placenta. Bez ohledu na to, zda jste či nejste těhotná podle Hormone Health Network, množství relaxinu v těle stoupá vždy po ovulaci.

Je to vlastně součást přípravy těla ženy na potenciální těhotenství. Pokud nedojde k početí, množství relaxinu klesá a proces se opět za měsíc opakuje.

Co ještě dělá relaxin během těhotenství
I děloha potřebuje přípravu na těhotenství. Relaxin je v tom dobrým pomocníkem, protože uvolňuje děložní stěnu. Díky tomu zabraňuje kontrakcím, které by mohly ohrozit úspěšné zahnízdění oplodněného vajíčka.

Odbornice Kecia Gaither, MD, MPH, FACOG, která má certifikát v oboru gynekologie porodnictví/také a v oboru fetální medicíny, ředitelka perinatálních služeb v NYC Health + Hospitals/Lincoln tvrdí, že „relaxin udržuje dělohu v klidu a pomáhá předcházet předčasnému porodu že zabraňuje kontrakcím.“ Nakonec, proto se také jmenuje relaxin.

Změkčuje porodní cesty a zvyšuje průtok krve
Další němý důležitý úkol relaxinu je změkčit porodní cesty během těhotenství. Je totiž nezbytné, aby se do vyvíjejícího plodu přeneslo dostatečné množství kyslíku a živin – relaxin uvolňuje vaskulaturu, čímž umožňuje zvýšit průtok krve nejen systémově, ale také v děloze. Díky tomuto hormonu se srdečně-cévní systém matky lépe přizpůsobí těhotenství, tak podporuje jeho zdravý průběh.

Můžete cítit, jak funguje relaxin?
Pokud už máte za sebou jedno či více těhotenství, určitě si vzpomenete na období, kdy jste pociťovali nepohodlí v podbřišku či v oblasti pánve celkově.

V období kolem 10. až 12. týdne se začne oddělovat a uvolňovat přední chrupavčitá část pánevní kosti – zvaná symfýza. Je to právě kvůli vysokým koncentracím relaxinu. Tuto změnu můžete pociťovat jako přechodnou bolest v pánvi nebo bedrech

Role relaxinu během porodu?
Hladina relaxinu je nejvyšší během prvního trimestru, ale funguje i nadále – později v těhotenství relaxin uvolňuje svalovou stěnu dělohy a pomáhá připravit pánev a děložní čípek na porod. Ani zde však jeho práce nekončí.

„Při přípravě těla na porod se relaxin podílí na stimulaci růstu, změkčování a otevírání děložního čípku a vagíny, podněcuje přetržení plodového vaku a uvolňuje vazy v pánevním pase, aby pomohl při vaginálním porodu,“ vysvětluje odbornice.

I když neexistují jednoznačné příznaky změněných hladin relaxinu nebo toho, zda jej máte dostatek, nízká hladina relaxinu zvyšuje riziko opakovaných potratů a preeklampsie.