Home Pro Maminky Trénujeme úchopy: Zábavné aktivity, které batole připraví na psaní

Trénujeme úchopy: Zábavné aktivity, které batole připraví na psaní

0
Trénujeme úchopy: Zábavné aktivity, které batole připraví na psaní

Psát sice začne až později, ale připravovat se na to můžeme již od útlého věku díky trénování úchopů.
Přinášíme vám další část nového seriálu pod názvem Hoľa batole! pro všechny maminky, autorkou cyklu Hola batole je Kristina Böhmer, která sama o sobě prozrazuje: „Vychovávám malého člověka s velkou vlastní vůlí a chci se s vámi podělit o všechny mé tipy a triky, jak dítě vést k samostatnosti a ke šťastnému životu.“

Dítě se rychle učí
Je fascinující sledovat, jak neuvěřitelně rychle se batole učí. Jedna z věcí, kterou potřebuje v útlém věku zdokonalovat, je úchop. Začíná to jednoduchým způsobem, kdy věci chytá do celé dlaně a přivře si je uvnitř všemi prsty.

Později přechází do složitějšího pinzetového úchopu. Objekt vezme mezi prsty tak, že palec má na jedné straně a ostatní čtyři prsty na druhé. Nakonec odstraní dva až tři prsty a věc drží tak, že na jedné straně má palec a na druhé ukazováček, případně ukazováček a prostředník, což je už krásná příprava na psaní.

Chytit něco mezi prsty se zdá být tak jednoduché, a přitom je to jedna z nejkomplikovanějších činností, které se batole potřebuje naučit. Naštěstí zvykne mít kolem sebe vždy spoustu pobídek a možností, co může chytat. Nic ale nezkazíme, pokud mu v tom trochu pomůžeme a připravíme aktivity, které děťátku pomohou v tréninku.

Uvidíte, jak krásně bude pak psát!

Dlaňový úchop
Na začátku miminko chytá věci do celé ruky a sevře je v dlani. Trénuje to úplně se vším, protože chce-li něco chytit, žádný jiný úchop nezná. Nejvíce mu pomůžete, pokud mu necháte předměty, které může brát do rukou, v dosahu.

Osvědčily se nám rumba koule, které kromě toho, že se dobře chytají, také vydávají příjemný zvuk. V podstatě je to jako chrastítko. Také se nám osvědčily malé kostičky, ze kterých se později dají stavět první věže. Měli jsme také z přírodní gumy, na kterých si Greta i zuby mohla brousit, když ji tlačili. Takže tři v jednom.

Super zábavná aktivita je ždímání houby. Děti se většinou rády máčejí ve vodě, takže trénování úchopu s houbou by je mělo zaujmout. Do jedné misky dáte vodu, druhou misku necháte prázdnou. Dítě namočí houbu do misky s vodou a poté ji vyždímá do té prázdné. Skvělá zábava, ale připravte si hadr.

Kromě toho jsme v tomto období vyráběli „hvězdičkové láhve“, jak jsem si to pro sebe nazvala. Do malých průhledných pevných lahví, například z nějaké kosmetiky, nasypete něco malého, barevného, ​​třpytivého.

V papírnictví jsem koupila hvězdičky z pevného lesklého papíru. Zalijete to olejem a dobře zavřete. Batole si láhev chytá do dlaně a když s ní hýbe a točí, hvězdičky uvnitř plavou pěkně pomaličku, protože olej je hustý.

Pinzetový úchop
Nejjednodušší pinzetový úchop je takový, když palec mají na jedné straně a ostatní čtyři prsty na druhé. Jak lépe lze trénovat pinzetový úchop, než s pinzetami? Ideální jsou kuchyňské kleště, které jsou dostatečně velké a nemají ostrý hrot. Do jedné misky dáte nějaké malé předměty, ideálně barevné, aby to bylo lákavé i pro oko a vedle položíte prázdnou misku. Dítě pinzetami bere malé předměty a přehazuje je do druhé misky.

Potom odstraní dva až tři prsty a pinzetový úchop začne vypadat tak, že buď předmět drží jen mezi palcem a ukazováčkem, nebo mezi palcem na jedné straně a ukazováčkem a prostředníkem na druhé straně, což už je dokonalá příprava na psaní.

Takový úchop lze trénovat různými aktivitami, jako je například házení mincí do spořitelničky, navlékání korálků nebo penně těstovin na šňůrku, sklípek prádla, lepení nálepek, prostrkávání brčka do láhve, třídění barevných těstovin nebo více druhů luštěnin. Cokoli vás napadne, přičemž je třeba malý předmět držet v prstech.

Samozřejmě, skvělým způsobem je samotné kreslení. Můžete vyzkoušet křídy venku na chodníku nebo pastelky či voskovky doma. Osvědčily se nám také vodové barvy a štětce.

Malý tip – jako první pastelky jsem Grete koupila hrubé fixy, které byly označeny jako pro nejmenší děti. Výhoda? Dá se to dobře umýt. Nebyla jsem ale spokojená. Ty fixy byly udělány tak, aby je dítě drželo sevřené v dlani a kreslilo kolmo na papír s palcem směřujícím nahoru. Je to sice jednoduché, ale takhle si správné držení pera netrénuje. Je to podle mě naprosto zbytečný mezikrok, kterým dítě jen popletete, neboť si bude myslet, že takhle se správně drží pero.

Pojďme psát
Když už se hezky rozjedete, co tak vyzkoušet si opravdu nějaká písmenka? Jednodušší než s perem je to s prstem. Do velké misky nebo do pečicího plechu s vyššími okraji nasypete písek. Do něj může dítě kreslit nebo „psát“ prstem. Můžete k tomu pak na velký papír vytisknout písmena – jedno písmeno na jednu A4 (ano, vím, je to orbovské).