Home Zdraví Sladkosti jen jednou za týden? Přesně tak jsou vychovávány švédské děti

Sladkosti jen jednou za týden? Přesně tak jsou vychovávány švédské děti

0
Sladkosti jen jednou za týden? Přesně tak jsou vychovávány švédské děti

Švédské děti se těší na víkend na oslavu bonbonů, které však mohou sníst jen jednou za týden.
Co je to lördagsgodis?
V sobotním odpoledni se stockholmské náměstí naplnilo obyvateli, kteří si v nákupním středisku konečně dopřáli svůj týdenní doplněk: sáček sladkostí. Švédové zavedli zdravý zvyk, že jedině v sobotu nakupují a jedí bonbóny. Tuto tradici nazvali lördagsgodis, což v doslovném překladu znamená „sobotné sladkosti“.

Sobota se stala dnem rodiny a sladkostí. Děti nedočkavě čekají na sobotu, aby dostaly bonbóny. Tento zvyk se stal příležitostí každý týden slavit s rodiči.

Historie lördagsgodis
Lördagsgodis začal ve Švédsku na konci padesátých let minulého století jako vládní projekt na zabránění vzniku zubního kazu u dětí, říká Richard Tellström, docent, historik a odborník na potraviny na univerzitě v Uppsale ve Švédsku. Sladkosti byly během týdne zakázány, a doporučeny jen o víkendech. Jediným dnem v týdnu, kdy si měly děti vychutnat sladkosti, se stala sobota.

Candy walls – což jsou otevřené boxy naplněné různými bonbony, které si můžete nabírat do tašky – se ve Švédsku se začaly používat v polovině osmdesátých let. Podle Tellströma to výrazně zvýšilo spotřebu sladkostí v zemi, která v současnosti představuje asi 15 kilogramů na osobu a rok.

Fungoval tedy lördagsgodis? „Ačkoli se nesnížila spotřeba sladkostí, vznikl rodinný svátek,“ potvrdila Annika Hipple, redaktorka a vydavatelka pro BBC. „Mít sladkosti jen jednou týdně v sobotu je výjimečné, na co se můžete během týdne těšit.“

Švédská tendence „důvěřovat státu“ je povzbudila, aby je následovaly a dodržovaly rady, které omezují konzumaci sladkostí na sobotu, přičemž tento trend se vyvinul do milované rodinné aktivity, která dnes existuje.

Mít sladkosti jen jednou za týden v sobotu je výjimečné, na co se můžete během týdne těšit
Mít sladkosti jen jednou za týden v sobotu je výjimečné, na co se můžete během týdne těšit
Zdroj: iStockphoto
GALERIE
Podpora finanční svobody
Tyto bonbóny jsou sladkou pochoutkou pro každého, kdo si chce dopřát. Ekonomové však tvrdí, že z tradice lördagsgodis se dá hodně naučit – zejména povzbuzuje děti, aby začaly přemýšlet o týdenním rozpočtu, a na dětství podporuje nezávislost.

Děti ve věku šesti let dostávají v hotovosti nebo na bankovní účet týdně 20 korun, což je hodnota našich 2 eur. Potom jdou každou sobotu do obchodu a počítají sladkosti do tašky.

Podporuje to děti, aby ušetřily na své sobotní bonbóny. Rovněž si mohou koupit hračky nebo něco jiného, ​​pokud si na to uspoří. V místním obchodě je za 20 korun možno koupit plnou tašku sladkostí od výmyslu světa.

I když se šumivé láhve coly, červené želé rty nebo slaná dřívka na začátku mohou jevit jako nepravděpodobné symboly finanční svobody, sladkosti jsou obvykle jednou z prvních položek, na které děti pravidelně utrácejí peníze ve Švédsku od šedesátých let.

Podle údajů z roku 2020 sdílených společností Swedenbank v současnosti dostává přibližně sedm z deseti švédských dětí v současnosti dostává týdenní nebo měsíční příspěvek. Šest z 10 dotázaných rodičů uvedlo, že děti se mohou svobodně rozhodnout pro jaký účel spotřebují peníze z kapesného.

Děti se tak učí porozumět hodnotě peněz
A učí se plánovat výdaje na týdenní bázi. Jednoduchý princip, pokud je utratí nyní, během zbytku měsíce nebo týdne už více nebudou mít.“

Výzkum Swedenbank naznačuje, že průměrné týdenní kapesné pro sedmileté dítě ve Švédsku je 20 korun (2 eura). To se zvyšuje na 500 korun měsíčně ve věku 15 let (což je 50 eur). Děti utrácejí kapesné na oblečení nebo aktivity s přáteli, jako je například jídlo venku nebo jít do kina. Podle průzkumu Sweden Bank až sedm z 10 rodičů potvrdilo, že jejich děti dokázaly pravidelně ušetřit část svého příspěvku.

Ve Švédsku je vzdělávání bezplatné a zdravotní péče je dotována státem: Tyto dvě faktory pomáhají rodinám snížit finanční nátlak. Stejně rodiče pobírají přídavky na děti v hodnotě 1250 korun měsíčně, dokud jejich dítě nedosáhne 16.

Když švédské děti dovrší 16 let, stát přestane vyplácet rodičovské přídavky na děti a začne jim dávat stejnou částku přímo jako formu grantu ke studiu. proto rodiče učí od dětství nakládat své děti s penězi zodpovědně. Měsíční kapesné se stalo vzdělávacím nástrojem pro děti a mládež.