Home Rady a návody Příspěvek pro těhotné: Kdo má na ni nárok? O dávku mohou ženy požádat i zpětně

Příspěvek pro těhotné: Kdo má na ni nárok? O dávku mohou ženy požádat i zpětně

0
Příspěvek pro těhotné: Kdo má na ni nárok? O dávku mohou ženy požádat i zpětně

Nová dávka – těhotenské se vyplácí již od 1. dubna 2021. Které maminky mají na ni nárok, jaké podmínky je třeba splnit a jak o ni požádat? Podívejte se na všechny důležité informace.
Dobrou zprávou je, že si díky tomu přilepší několik budoucích maminek a během důležitého období před porodem si i díky tomu mohou zlepšit finanční rozpočet, který budou potřebovat k péči o miminko.

Těhotenské budou vyplácet od dubna
Nová nemocenská dávka se bude jmenovat těhotenské a určena je pro těhotné ženy, které splní předem určené podmínky. Nový zákon vstoupil v platnost od 1. dubna 2021 a od tohoto momentu se bude pravidelně vyplácet v měsíčních dávkách.

Jeho hlavním úkolem je pomoci rodinám, které čekají přírůstek, aby jejich rozpočet nezatížilo nakupování výbavičky a všech potřebných věcí pro jejich budoucí miminko.

Kdo má nárok na tento příspěvek?
Nárok na těhotenské vzniká všem těhotným ženám 27 týdnů před plánovaným datem porodu. Jeho vyplácení se tedy začne od začátku 13. týdne těhotenství.

Hlavní podmínkou je, že žena musí mít za období posledních dvou let vyplaceno nemocenské pojištění za minimálně 270 dní. Pokud jste trvale zaměstnány, tento příspěvek za vás automaticky odvádí zaměstnavatel.

Pokud jste OSVČ, tak jej platíte v rámci pravidelných sociálních odvodů. Ve vašem případě navíc musíte splnit podmínku, že nebudete mít dluh na pojistném vyšší než 5 eur.

Od 1. dubna vznikl nárok na tento příspěvek i těm těhotným ženám, které již překročily období 27 týdnů do plánovaného termínu porodu. Čili v praxi to znamená, že pokud vám do tohoto data zbývá 12 týdnů, měsíc nebo pouze 7 dní, ve všech případech máte nárok požádat o vyplacení příspěvku na příslušné období.

Ten se ovšem nebude vyplácet zpětně a tedy dostanete peníze pouze za období od 1. dubna do ukončení těhotenství.

Můžete ho pobírat vedle jiného příjmu
Velkou výhodou těhotenského je, že ho nebudete dostávat jen tehdy, pokud byste neměli žádný jiný zdroj příjmů. To znamená, že můžete nadále pracovat nebo podnikat a budete dostávat finance z obou zdrojů.

Stejné pravidlo platí v případě, že byste museli jít na PN kvůli rizikovému těhotenství nebo jinému problému. Vyplácení těhotenského pokračuje i po nástupu na mateřskou dovolenou. Na tu můžete nastoupit osm až šest týdnů před plánovaným termínem porodu.

Vyplácení zanikne dnem ukončení těhotenství
Těhotenské není ohraničeno na přesný počet týdnů. Nárok na něj vám zanikne dnem porodu nebo potratu. Čili pokud porodíte několik dní před termínem, tak se vám dávka vypočítá úměrně přesně do tohoto dne. Zároveň platí, že pokud byste miminko přenášeli, tak vám ji budou platit navíc i za toto období.

Jak požádat o tuto dávku?
Tiskopis sociální pojišťovny na žádost o vyplácení těhotenského lze získat pouze u gynekologa . Ten vyplní všechny potřebné údaje, určí odhadované datum porodu a podepíše jej.

Potom vám ho předá a vy ho musíte zanést na příslušnou pobočku Sociální pojišťovny. Pokud by nebyla pandemická situace dobrá, tak jej budete muset zaslat doporučeně poštou.

K tiskopisu již nepotřebujete žádné další potvrzení. Úřad má 60 dní na to, aby vám zaslal odpověď na vaši žádost. Po schválení příspěvku vám jej vyplatí zpětně k datu, kdy vám začal 27. týden do porodu. Toto datum je fixní, nemůžete ho měnit nebo posouvat.

Po začátku platnosti zákona platí, že vám tuto částku vyplatí zpětně jen od 1. dubna 2021. Chcete-li získat těhotenské, musíte o to požádat gynekologa, ten tiskopis neposílá automaticky, upozorní vás jen na prohlídce, která bude jako poslední před začátkem 13. týdne .

Co když jste na rodičovské se starším dítětem?
Pokud otěhotníte v době, kdy budete na rodičovské dovolené se svým starším potomkem, nadále vám vzniká nárok i na těhotenské. Určených 270 dní placení nemocenského pojistného se totiž počítá za období před prvním porodem, takže si můžete uplatnit nárok.

Ale pokud jste v daném období před prvním těhotenstvím nebyla dostatečně dlouho zaměstnána, tak těhotenské nezískáte. Opět platí pravidlo, že vám najednou vyplatí obě dávky, takže obdržíte rodičovský i těhotenský příspěvek.

Výpočet těhotenského
Těhotenského se vypočítává z vašeho vyměřovacího základu za předchozí kalendářní rok. Vyměřovacím základem jsou všechny vaše hrubé příjmy.

Výše této dávky představuje 15 procent vašeho denního vyměřovacího základu, nesmí však být nižší než dávka určená z 10 procent maximálního denního vyměřovacího základu a vyšší než dávka vypočtená z maximálního vyměřovacího základu.

Maximální denní vyměřovací základ za rok 2021 je 71,80 eur, čili minimální hodnota těhotenského na jeden kalendářní den bude 7,18 eur a maximální výše bude 10,77 eur.