Home Rady a návody Nejčastěji rodíme vleže na zádech, jsou však i lepší polohy

Nejčastěji rodíme vleže na zádech, jsou však i lepší polohy

0
Nejčastěji rodíme vleže na zádech, jsou však i lepší polohy

I když dnes je v některých porodnicích možné rodit v jiné poloze než vleže, poloha vleže na zádech je zejména na Slovensku stále nejčastější.
Jakou porodní polohu si vybrat, je-li ta možnost? Je lepší leh nebo podřep?
A co říká historie o tom, jak se rodilo kdysi a co by bylo vhodné, abychom si mohli vybrat dnes my ženy samy?

Autorka několika publikací na téma porodu – Katharine Graves, tvrdí, že myšlenka porodů v poloze ležící na zádech na posteli byla ve skutečnosti představena až kolem roku 1700. V jedné ze svých knih vysvětluje, že ženy začaly rodit na zádech proto, že francouzský král Ludvík XIV. chtěl vidět rodit svou milenku – ne proto, že by to pomohlo při porodu.

V té době ženy zpravidla rodily v podřepu na židli a porodní asistentka čekala učupená u židle, aby zachytila ​​dítě. Jelikož pro francouzského krále bylo ponižující čupat při zemi a chtěl všechno vidět s přehledem, jeho milenka musela ležet v posteli.

Co se dělá v královské rodině, musí být to nejlepší
Tuto porodní polohu později kopírovaly i ženy z královského dvora, i když porodní asistentky zjistily, že takto se děti těžší dostávají ven a častěji bylo třeba přivolat lékařskou pomoc. Zpráva o porodu vleže se šířila nadále a všichni věřili, že když se to tak dělá v královské rodině, musí to být nejlepší. Ovšem není to jediný důvod, proč dnes rodíme především v této poloze.

Odmalička vidíme, jak ženy rodí vleže
Dalším důvodem je, že většina žen rodí v nemocnici – porod na zádech vidíme od dětství v médiích, tak možná by nám ani nenapadlo, že bychom měli rodit jinak. Na druhé straně, ženy, které v jiných zemích mají možnost rodit i doma, si často volí jiné polohy – v podřepu, poštvornožky, či dokonce vestoje. V těchto polohách udělá spoustu práce samotná gravitace. O tom, jak se aktuálně rodí na Slovensku, nám vyprávěla ta nejpovolanější, prezidentka SK SaPA / Slovenské komory sester a porodních asistentek:

Přístup v porodnicích: Na nesprávné a nejednou i škodlivé postupy by ženy měly veřejně upozorňovat, říká prezidentka Slovenské komory sester a porodních asistentek
\“Třeba o tom mluvit a poukazovat na nesprávné, ale nejednou i škodlivé postupy. Pouze tím, že ženy budou veřejně upozorňovat na nedostatky, se dostanou do pozornosti veřejnosti a vyvinou tlak na to, aby v porodnicích k porušování těchto práv nedocházelo,\“ vysvětluje Mgr . Iveta Lazorová, PhD., MPH, dipl. p. a. v našem rozhovoru.
Je lepší rodit v podřepu nebo vleže?
Katharine Graves tvrdí, že podřep je jednou z nejlepších a nejpřirozenějších poloh při porodu, protože při ní pomáhá gravitace a zároveň máme maximální pánevní kapacitu – porodní cesty se nejlépe otevřou.

Porod v podřepu také znamená rychlejší průběh. Dítěti pomáhá také kostrč matky, která se v této poloze přirozeně ohýbá a usnadňuje pohyb plodu porodními cestami.

Leh je vhodnější, pokud potřebujete zásah lékaře
Při vleže na zádech ani kontrakce nepostupují obvykle tak rychle, jako když nám pomáhá gravitace. Navíc, v jistých momentech tlačíme prakticky do kopce, ani tlak dítěte na děložní čípek není tak silný, což zase zpomaluje otevírání.

Na druhé straně, rození vleže na zádech je výhodnější, pokud potřebujete zdravotní péči – a nikdy nevíte, zda a kdy ji potřebovat budete. Zdravotnický personál má takto lepší přehled o tom, co se děje a umí vám i miminku rychleji pomoci v případě potřeby. Zvlášť, pokud je potřebná epiziotomie nebo je třeba dítěti pomoci ven.

View this post on Instagram
A post shared by One Strong Máma (@onestrongmamaprenatal)

Vyberte si polohu, která je pro vás pohodlná
Pokud si můžete vybrat polohu, ve které chcete rodit, zvolte si takovou, která otevírá pánev a využívá gravitace. Zároveň by to ovšem měla být poloha, ve které se budete cítit pohodlně. Nesmíme zapomínat, že patříme k savcům.

Savci jsou „navrženi“ tak, aby rodili zpříma. Existují důkazy, že vzpřímená poloha a používání gravitace přinášejí pro ženu mnohem lepší výsledky. Není to ovšem jen fyzická záležitost. Mnoho žen, které rodily tímto způsobem, tvrdí, že cítili sebevědoměji a měli větší kontrolu nad průběhem porodu.

Poloha na čtyřech a ve stoje
Poloha na čtyřech je oblíbená, protože se v ní můžete pohupovat, a tak pomoci dítěti vyjít ven. Některé ženy v této poloze využívají i porodní míč, respektive fit-míč, na který položí hrudník, což pomáhá dítěti sklouznout ke děložnímu čípku. Tím roste hladina oxytocinu as ní i frekvence kontrakcí.