Home Zdraví Mapy a povlak na jazyku u dětí: Který co znamená a jaké jsou příznaky?

Mapy a povlak na jazyku u dětí: Který co znamená a jaké jsou příznaky?

0
Mapy a povlak na jazyku u dětí: Který co znamená a jaké jsou příznaky?

Může mít různé barvy a různé příčiny. Někdy je neškodný, někdy je projevem onemocnění, které je třeba léčit.
Často se u dětí vyskytuje povlak na jazyku, případně změny jeho zbarvení. V zásadě lze říci, že povlak signalizuje přítomnost bakterií a odumřelých buněk a vyskytne se tehdy, pokud déle nejíme nebo nepijeme. Takový povlak je normální a dá se setřít nebo seškrábat. Pokud se povlak setřít nedá nebo spodina po jeho setření krvácí, nejde o běžný stav.

Jaké mohou být jiné příčiny povlaku či zbarvení jazyka?

 1. Kvasinková infekce -soor
  Často přítomnost bělavého povlaku signalizuje kvasinkovou infekci, na kterou jsou malé dětičky náchylnější. Některé děti tolerují kvasinky v ústech bez problémů, jiné dětičky jsou plačtivé a mají potíže s papáním, protože infekce v ústech může způsobovat i bolest. Při kvasinkové infekci se povlak nebo bílé fleky vyskytují i ​​na vnitřní straně líc, na patře nebo na uvule. Povlak či skvrny mohou mít také krémově žlutou barvu.

Poměrně často se kvasinková infekce v ústech spojuje také s plenkovou dermatitidou, neboli zapařeným zadečkem. Při zjištění sooru pediatr předepíše antimykotický sirup, který kvasinku zničí. V prevenci je důležitá hygiena bradavek při kojení a také hygiena dudlíků či dětských lžiček.

 1. Zbytky mlíčka
  Často mají děti bílý jazyk po konzumaci mléka. Samozřejmě, v tomto případě jde o naprosto neškodný projev. Takový povlak lze setřít gázou či kapesníčkem a takovýmto způsobem jej odlišit od kvasinkové infekce, kde se povlak setřít nedá
 2. Angína, spála
  V tomto případě se s bílým povlakem spojují i ​​jiné, typické příznaky angíny – vysoké horečky, bolest při polykání, zvětšené uzliny, bolesti břicha, celkový pocit nemoci.

Při spále navíc i vyrážky po těle a nezřídka u dětí i zvracení. Při spále často dochází k odlupování bílého povlaku a vzniku červených skvrn – tzv. malinový jazyk.

Malinový jazyk může být i projevem nedostatku vitamínů skupiny B. U dětí bývá také příznakem tzv. Kawasakiho choroby, která je vzácná, ale velmi nepříjemná – jde o zánět tepen.

 1. Dehydratace
  Bílý povlak na jazyku může někdy signalizovat i nedostatečný příjem tekutin či jejich nadměrný výdej (při zvracení či průjmu). Je třeba důsledně sledovat jiné známky dehydratace a snažit se do dítěte dostat dostatek tekutin, je-li schopno je přijímat. Pokud v sobě tekutiny neudrží a je dehydrované, je nutná infuzní terapie.
 2. Nedostatečná ústní hygiena
  Někdy zapomínáme dětem při mytí zubů vyčistit i jazyk. To může také být příčinou povlaku na jazyku.
 3. Běžná virová onemocnění
  I při klasických, běžných virózách se můžeme setkat s povlakem na jazyku. Může se tak stát například při chřipce či virových onemocněních nosohltanu.
 4. Dýchání ústy
  U dětí je častým problémem dýchání ústy, často se tak děje například při rýmě nebo zvětšených nosních mandlích. Tím dochází k vysušování úst a na jazyku nastávají podmínky jako při dehydrataci, což se projevuje bílým povlakem.
 5. Mapovitý jazyk
  Ačkoli to vypadá hrozně, jsou-li na jazyku dítěte začervenalé vyhlazené plošky připomínající kontinenty na mapě, jedná se o neškodný stav. Plošky jsou často měnlivé, mění svůj tvar a lokalitu často i během několika hodin. Jedná se o takzvaný mapovitý nebo geografický jazyk a tento je způsoben přechodnou ztrátou keratinových vlásků nitkovitých výběžků na jazyku.

Mapovitý jazyk je dvakrát častější u dívek než u chlapců a jeho příčina není zcela objasněna. V dětství se vyskytuje častěji, s věkem jeho výskyt klesá, častější je také u alergiků či astmatiků.

Často je mapovitý jazyk dědičný a zvykne se objevit zejména při virózách a běžných onemocněních. Obyčejně bývá jazyk nebolestivý, ale někteří pacienti si stěžují na pálení nebo pocit cizího tělesa v ústech. Léčba není nutná, pokud pacient nemá problémy, při obtížích je třeba se obrátit na stomatologa nebo ORL.

 1. Zbarvení v důsledku konzumace některých jídel
  Častou, přechodnou příčinou zbarvení jazyka nejrůznějšími barvami bývá konzumace jídel obsahujících barviva. Třeba na to myslet dříve, než rodič dostane infarkt při pohledu na modrý jazyk dítěte krátce po snědení podezřele vypadající lízátka.
 2. Kouření
  Pokud vaše dospívající ratolest mívá nažloutlý povlak na jazyku a podezřele často kolem ní cítíte cigaretový kouř, pravděpodobně se stává uživatelem nikotinu. Jednoduše řečeno, je možné, že kouří.
 3. Ústní vody, léky, mentol, eukalyptus
  Dalšími možnými příčinami nažloutlého povlaku je používání ústních vod, některých léků, mentolu či eukalyptu.