
Trápí vás horečka, rýma, migréna či jiné nepříjemné potíže? Pomoc existuje, je však třeba vědět, který lék je vhodný a kterému se obloukům vyhýbat.
Mohu během těhotenství užívat léky?
V těhotenství klesá obranyschopnost organismu a příležitostí dostat v tomto období rýmu a další infekce je víc než dost. Budoucí maminky nejčastěji trápí rýma, kašel, angína, zánět močového měchýře či bolest zubů. Přestože mají tyto nemoci snadný průběh, nejednou je doprovází i teplota.
Problém může nastat teprve tehdy, když se k virové infekci a přidruží i bakteriální infekce, na kterou je již třeba předepsat antibiotika. Nebezpečný může být i intenzivní kašel. Ten totiž stahuje břišní svaly a v určitých případech může nastat riziko předčasných kontrakcí s hrozícím předčasným porodem.
Koho oslovit při nemoci? Všeobecný lékař, nebo gynekolog?
Pokud budoucí maminka onemocní, často v hlavě řeší dilema, zda má svůj problém konzultovat se svým obvodním lékařem, nebo se má obrátit na ženského lékaře.
„Gynekolog se stará o průběh těhotnosti, ale běžnou virózu, infekci, močový infekt, zubní či oční onemocnění řeší i jiní lékaři, kteří jsou k tomu určeni. Žena otěhotněním neztrácí statut všeobecného pacienta i statut pacienta menežovaného jinými specializacemi,“ řekl na úvod gynekolog a porodník Vladimír Ferianec z II. gynekologicko-porodnické kliniky UN a LFUK Bratislava.
Tvrdnutí bříška, únava, rizikové zaměstnání či podceněné šestinedělí. O tom všem jsme si povídali s gynekologem a porodníkem.
Léky v těhotenství – ano nebo ne?
Mezi ženami často koluje informace, že při nemoci si nesmí dát žádné léky, protože ohrozí miminko. To je ale mýtus. Těhotná žena může rozumně užívat léky, někdy dokonce musí.
„K volně prodejným lékům by však stále měla přistupovat velmi citlivě, to znamená, že čím méně, tím lépe, to však neplatí při závažných diagnózách vyžadujících farmakoterapii.
V případě, že trpí nějakým onemocněním, které bylo diagnostikováno před těhotností nebo se objeví v těhotnosti, tak právě neužívání léků by vedlo k zásadní komplikaci dokonce až ke ztrátě plodu. Například diabetičky nebo pacientky, které mají hematologická onemocnění, prostě léky musí brát, aby mohly donosit zdravé dítě,“ vysvětlil situaci gynekolog.
Jak řešit častou bolest hlavy?
U maminek v očekávání se může během 9. měsíců objevovat bolest hlavy nebo migréna, ačkoli před tím s takovými problémy nebojovali.
„Ženu může bolet hlava na základě hormonálních změn, v prvním trimestru se tělo ženy s těhotností vyrovnává někdy až dramaticky. Migréně lze předejít dostatečným spánkem, hydratací a relaxem. Časté bolesti hlavy však mohou signalizovat i závažné neurologické problémy nebo vysoký tlak, proto by těhotná měla takový problém sdělit svému gynekologovi,“ upozornil odborník.
Pokud se však jedná pouze o ojedinělou bolest hlavy z vyčerpání, špatného spánku či únavy, můžete klidně sáhnout po tabletce proti bolesti. „Léky s obsahem paracetamolu může žena bez obav užít. I když jsou volně prodejné, není třeba překračovat doporučenou dávku. Ibubrofen se v těhotnosti z několika důvodů nedoporučuje,“ vystříhá Ferianec.
Raději lék než bolest
Pokud navzdory bolesti váháte, zda si lék dát nebo ji raději přetrpět, tak vězte, že lékaři doporučují raději sáhnout po doporučeném léku, než bolest mít, protože může nepříznivě ovlivňovat miminko v bříšku. Například pokud se kvůli bolesti nemůže řádně vyspat.

„Tělo ženy je velmi sofistikovaný „inkubátor“ přírodou fantasticky předurčen pro vývoj dítěte. Pokud dobře nefunguje, tak plod vnímá všechny poruchy ai jeho funkce může být narušena. To znamená, že my chceme, aby ženský organismus fungoval co nejlépe a vyvíjející plod nevnímal jednotlivé negativní situace,“ vystříhá porodník.
Rýma, nachlazení, bolest v krku
Se změnou počasí přicházejí i různé virózy či nachlazení. Tělo vám samé napoví, že se něco děje. Kašel je signálem, že něco není v pořádku s nosní sliznicí, s hrtanem, průduškami nebo s průdušnicí.