Home Zdraví I slezina nám pomáhá v boji proti virům: K čemu slouží a jak podpořit její funkci?

I slezina nám pomáhá v boji proti virům: K čemu slouží a jak podpořit její funkci?

0
I slezina nám pomáhá v boji proti virům: K čemu slouží a jak podpořit její funkci?

Víte, že slezina je velmi důležitá pro správné fungování těla? Bojuje proti virům i únavě.
Kromě onemocnění však nejčastěji u dětí spíše dochází ke zranění sleziny, která je zapříčiněna hlavně úrazy – pády či při cvičení. Podobný případ jsme mohli sledovat iv jedné části seriálu Nemocnice, kterou odvysílala TV JOJ.

Mohli jsme vidět 14letou dívku, která musela být zoperována lékaři, protože trpěla centrální rupturou sleziny. Jde vlastně o prasknutí (roztržení) orgánu.

Na Najmama.sk si za pomoci odborníků ze stránky Lékař.cz společně projdeme vše, co byste měli vědět o slezině a na co si dávat pozor.

co je slezina,
jaké má základní funkce,
z čeho sestává,
dva pojmy, které je dobré ve spojitosti se slezinou znát.
Co je slezina?
Slezina je to orgán, který společně se žaludkem získávají pro organismus energii z potravy. Slezina také slouží také jako zásobárna červených krvinek. Další z úkolů sleziny je rozkládání poškozených červených krvinek a také má podstatné úkoly při obranyschopnosti organismu.

Slezina se skládá z červené a bílé houby, přičemž červená třídí červené krvinky, poškozené a staré zachycuje a ničí a v bílé dřeni se tvoří protilátky.

V bílé dřeni se produkují bílé krvinky a funguje také ve spolupráci s lymfatickým systémem. V bílé dřeni dochází k bojům proti virům a bakteriím, které se dostaly do krevního oběhu organismu. Slezina je totiž hlavní místo obrany proti těmto škůdcům.

Lymfatický systém sbírá všechny tyto škodlivé látky a v jeho uzlinách se pročistí a následně se vracejí zpět do krevního oběhu.

V tomto orgánu, ve slezině dochází k fagocytóze, což je vlastně proces pohlcování pevných částic buňkami, které umí měnit svůj tvar. Tyto částice rozloží a poté vypustí zpět do krevního oběhu.

V případě, že se v organizmu nachází mnoho škodlivých látek, dochází k ucpání, zvětšení lymfatických uzlin.

Bojuje proti virům a udržuje energii
Z hlediska čínské medicíny má za úkol udržovat orgány na svém místě, a energie, kterou čerpá z potravy jim stabilitu zajišťuje. V případě, že je slezina oslabená, okolní orgány klesnou. Čínská medicína tvrdí, že pro správné fungování a naplňování funkce sleziny je vhodné vyhýbat se chladu.

Slezinu nejvíce oslabuje nezdravé jídlo a také nepravidelné stravování. Je to citlivý orgán a její správné fungování umíte ovlivnit i vy, a to vhodnou stravou. Konzumujte například:

luštěniny,
ovesné vločky,
ječné kroupy,
vařená a dušená zelenina,
třešně, maliny, broskve, meruňky…
Vyhýbejte se konzumaci alkoholu, sladkostí, slazených nápojů, polotovarům a jiným.

Děti a zranění sleziny
U dětí dochází spíše k poranění než onemocnění sleziny. To se stává zejména z důvodu úrazů. Obzvlášť obezřetné buďte při krkolomných pádech, které se jim podaří zejména v útlém věku. Podle Montrealské dětské nemocnice patří mezi nejčastější příčiny úrazů sleziny:

různé druhy pádů z velké výšky,
úrazy při sportu,
autonehoda.
Poranění sleziny se někdy nemusí projevit hned v době jejího poškození. Proto důsledně sledujte symptomy, které ho provázejí, abyste včas zašli do nemocnice.

Nejčastěji se projevuje silnou bolestí, která přechází ve vrchní pravé straně těla nebo pod levým ramenem. Také se jim může točit v hlavě, mohou se potit a mít nepravidelný puls. Jedním z nejvýraznějších symptomů je zlomenina žebra. Při ní je totiž bolest tak intenzivní, že musíte zajít do nemocnice ihned. Tam dítě podrobí vyšetření a potvrdí či vyloučí i taková vnitřní poranění.

Jak bude pokračovat léčba?
Přesný postup léčby závisí na rozsahu zranění. Pokud je slezina jen nadtržená a není moc zasažena, stačí dítě pozorovat a v případě komplikování situace včas zasáhnout.

Nejčastějším způsobem bývá operace během ní napraví vzniklé škody a dítě bude po rekonvalescenci fungovat dále bez omezení. Zvýšenou pozornost však musíte věnovat posílení imunity.

Při těžších stavech je nutná i krevní transfúze a dítě bude potřebovat i infuze. V případě vážných úrazů mohou lékaři doporučit úplné odstranění sleziny. Dítě bez ní dokáže žít, ale musí dodržovat přísný režim.

Bez kontaktních sportů
Po propuštění z nemocnice musí následovat klidný režim. I když se dítě už bude zdát zdravé, musí ještě načerpat sílu. První týdny se musí vyhnout jakýmkoli pohybovým aktivitám. Doporučuje se jen klidná procházka.

Následující měsíce znamenají i pauzu od jakýchkoli kontaktních sportů. Takže i když se už pomalu bude vracet i do pravidelného cvičení, musí si odpustit například fotbal či volejbal.

Změňte stravování
Krátce po úrazu naordinujte dětem dietu. Měli byste jim vařit lehčí stravitelná jídla. Neměli by jíst nic smaženého, ​​příliš mnoho sladkostí a mléčných výrobků. P