Home Rady a návody COVID pozitivní rodička: Vezmou vám děťátko po porodu? Ptali jsme se, jaká platí nařízení – oddělit mámu s miminkem by nemělo být pravidlem

COVID pozitivní rodička: Vezmou vám děťátko po porodu? Ptali jsme se, jaká platí nařízení – oddělit mámu s miminkem by nemělo být pravidlem

0
COVID pozitivní rodička: Vezmou vám děťátko po porodu? Ptali jsme se, jaká platí nařízení – oddělit mámu s miminkem by nemělo být pravidlem

Těhotné ženy mají z nákazy strach. Bojí se, že s pozitivním výsledkem PCR testu nebudou moci strávit první minutky po porodu se svým vytouženým miminkem. A to se opravdu může stát, ale nemělo by to být pravidlem.
Jak se nyní rodí v našich porodnicích?
Maminky se bojí, že pokud budou COVID-19 pozitivní, po porodu jim vezmou děťátko. Ne vždy je to pravidlem, vysvětluje Ministerstvo zdravotnictví SR.

Onemocnění COVID-19 může postihnout i těhotné ženy. Ty mohou mít všechny známé příznaky včetně horečky, kašle nebo potíží s dýcháním. Nejhorším scénářem v hlavách budoucích mám je nákaza těsně před porodem. Mnohé ženy se této situace bojí.

„Překonala jsem koronavirus ve 37. týdnu těhotenství, momentálně jsem ve 39. týdnu a porod se už blíží. Bylo mi však sděleno, že pokud mi vyjde pozitivní test, tak budu od miminka izolována a uvidíme se, až když půjdeme domů, potvrzení o překonání COVIDu nestačí. PCR test však může být pozitivní i 3-4 měsíce po překonání onemocnění. Já ale nechci být po porodu bez miminka,“ napsala nám nešťastná budoucí maminka.

Pouze při vážném stavu
Nemocnice po celém Slovensku musí dodržovat přísná pravidla a nařízení vlády. Resort zdravotnictví potvrdil, že pokud je čerstvá maminka COVID-19 pozitivní, ale zároveň je ve vážném stavu, tak s miminkem spolu nebudou.

„Po spontánním porodu donošeného novorozence jsou matka a dítě ošetřovány systémem rooming-in, tedy zůstávají spolu celou dobu hospitalizace. Pokud to klinický stav matky nebo novorozence neumožňuje, jsou ošetřováni odděleně.

O nezbytnosti odloučení novorozence od matky rozhoduje gynekolog a pediatr, například při závažném průběhu COVID-19 u matky, nebo při potřebě zvýšené péče u dítěte,“ vysvětlila vážnost situace Tatiana Kmecová z komunikačního oboru Ministerstva zdravotnictví SR.

Dá se to, novorozenec by měl zůstat s matkou
Gynekologická oddělení by se ale měla snažit udělat všechno proto, aby maminka s miminkem navzdory diagnóze zůstala spolu. Nemocnice ale musí mít k tomu vytvořeny vhodné podmínky.

„V zásadě, pokud to stav matky a dítěte umožňuje, preferujeme, aby novorozenec zůstal s matkou. Je proto ale nezbytné mít přiměřené prostorové a personální podmínky,“ doplnila.

Je to individuální
I když ženě těsně před porodem vyjde pozitivní PCR test, ještě nemusí být vše ztraceno. „Pozitivní test není důvodem pro odloučení. Snahou resortu zdravotnictví je řešit každý případ individuálně, s matkou a rodinou komunikovat a diskutovat. Matka by měla vždy vyslovit informovaný souhlas s danou situací,“ vysvětlila Kmecová.

Péče dostane
Podle veřejně dostupných informací od ministerstva zdravotnictví všechny těhotné ženy, včetně těch, s potvrzenou infekcí COVID-19 nebo s podezřením na nákazu, mají právo na vysoce kvalitní zdravotní péči před porodem, během něj i po něm. To zahrnuje prenatální, neonatální a postnatální péči, a také péči o mentální zdraví.

Bezpečný a pozitivně vnímaný porod zahrnuje:

-zacházení s respektem a úctou

-možnost mít při porodu zvoleného blízkého člověka

-jasnou a srozumitelnou komunikaci s personálem

-výběr vhodné strategie zaměřené na zvládnutí bolesti

-pokud je to možné, poskytnout ženám během porodu mobilitu a umožnit volbu polohy při porodu

Nakazí nebo nenakazí dítě
Lékaři do dnešního dne nemají dostatek informací o tom, zda maminka může nákazu v porodnici přenést na miminko.

„Stále se neví, zda těhotná žena s COVID-19 může během těhotenství nebo porodu přenést virus na plod nebo dítě. K dnešnímu dni nebyl virus nalezen ve vzorcích plodové vody nebo v mateřském mléce,“ uvádí resort na stránce korona.gov.sk. Právě proto lékaři zváží všechny možnosti, aby ochránili zdraví miminka.

Doporučení jsou jasná
Podle doporučení odborníků z ministerstva je vhodné dotýkat se a držet své novorozené dítě, i když má žena po porodu COVID-19.

„Blízký kontakt a včasné, výlučné kojení pomáhá dítěti vyvíjet se. Maminky by měly být podporovány bezpečně kojit při dodržování dobré respirační hygieně, přikládat si dítě na pokožku (kontakt kůže na kůži) a sdílet pokoj se svým dítětem. Měly by si mýt ruce před tím a poté, co drží své dítě, a také udržovat všechny povrchy čisté,“ uvádí se na stránce korona.gov.sk.