Home Pro Maminky 8 nepěkných zvyků, které své děti učíme, aniž bychom o tom věděli

8 nepěkných zvyků, které své děti učíme, aniž bychom o tom věděli

0
8 nepěkných zvyků, které své děti učíme, aniž bychom o tom věděli

To, jaké bude vaše dítě, když vyroste, ovlivňují dva hlavní faktory: genetika a výchova. Výchova nezahrnuje jen to, co děti vědomě učíme, ale i to, co od nás odpozorují. Přestože to nechceme, jsou to i negativní návyky.

Rodič je pro dítě vzorem a neplatí to jen v dobrých zvycích. Nikdo není dokonalý a určitě se i vám čas od času přitrefí něco z oblasti ne zrovna nejvhodnějšího chování.

Samozřejmě děti právě tyto momenty fascinují a můžete si být jisti, že právě to budou po vás opakovat. Takto je nevědomky učíme ošklivému chování. Jaké nevhodné chování učí rodiče děti nechtěně nejčastěji?

1.) Podpora násilí jako řešení
Tento druh chování je častý v různých formách. Možná i vy jste slyšeli lekci od babičky, která svému vnukovi radila, jak si má pomoci s neposlušným spolužákem ve třídě: „Příště nečekej, až to řekneš učiteli. Jednoduše ho udeři zpět. Ukaž mu, že jeho řeči tě nezajímají a že i ty máš sílu a pak uvidíš, že tě nechá na pokoji.“ Toto doporučení přímo podporuje fyzické násilí a problém vůbec neřeší.

2.) Předvádění špatného sportovního ducha
Je logické, že rodiče podporují sportovní kvality svého dítěte, ale někdy to také přehánějí. Se sportem se často pojí agresivní chování – obviňování, křičení a nadávání. Navíc vykřikováním, že soupeř dítěte je idiot, slaboch nebo neschopák neučíte k férové ​​hře, spíše naopak. Vede to k přehnanému sebevědomí a agresivitě.

3.) Nerespektování autorit
Ať už jde o trenéra nebo učitele, rodiče sami mnohokrát podkopávají jejich autoritu a přitom od dětí chtějí, aby se učili a poslouchali. Když budeme říkat, že nějaký učitel neumí učit, je neschopný, nadáváme na něj nebo se vysmíváme děti nikdy nenaučíme respektu. Pokud potřebujete vyjádřit názor, udělejte to klidně, s respektem a ne před svými dětmi. Znevažováním autority před svým dítětem odstraňujete jakýkoli respekt, který má vaše dítě k této osobě.

Veřejně urazil ženu, matku, prezidentku: Na její adresu padla slova jako kofa, doga či hašteřivá ženská, které záleží jen na sobě: Politici poslance vyzývají, aby se omluvil!
Rozzuřená doga a kofa na trhu? Ľuboš Blaha ostrými slovy urazil naši prezidentku Zuzanu Čaputovou na své facebookové stránce. Takto by se poslanec NR SR neměl v žádném případě vyjadřovat a už vůbec si to nesmí dovolit k hlavě státu. Europoslanci ho vyzývají, aby se omluvil. V zájmu společnosti i toho, jaký příklad dává takovým chováním našim dětem, by to poslanec opravdu měl napravit co nejdříve… (komentář)
4.) Řízení jako závod
Ne moc dobrým vzorem je, když nerespektujeme dopravní značky a způsob řízení je spíše jízdou na housenkové dráze. Když z cesty do školy děláte závod, přeháníte to s rychlostí nebo se jiným způsobem předvádíte a porušujete pravidla, je to velmi špatný vzor pro děti, ačkoli se mohou bavit.

5.) Nadávky a tvrdá slova
Každého někdy něco rozzlobí nebo vyvede z formy, ale když často a před dětmi hřešíte, můžete totéž čekat i od nich bez ohledu na to, zda používáte jemnější nebo drsnější výrazy. Nemluvě o tom, že to budou používat všude a s hrdostí. Pokud vám takové slovo uteče a dítě si toho všimlo, omluvte se a vysvětlete, proč jste ho použili – že jste byl mimořádně rozčilený/á, ale už to nezopakujete neboť je to velmi ošklivé.

6.) Poukazování na chyby jiných lidí
Každý dělá chyby. Jsou k tomu, abychom se na ně poučili. Nejsou na to, abychom jinou osobu kvůli nim zesměšňovali či znevažovali. Takto dítěti učíme pouze ubližovat druhým a považovat chyby za něco špatného. Udělá-li chybu, zasáhne to jeho sebevědomí. Takže vznikne dvojnásobný problém.

7.) Ignorování, když něco potřebují
Každý rodič potřebuje alespoň chvíli pro sebe, ale určitě není dobré, když stepuje u vás a dožaduje se vaší pozornosti a vy si s někým píšete na mobilu. Když máte povinnosti jasně dítěti řekněte, že teď vás chvíli nemá rušit, ale předem se ujistěte, že má všechno, co potřebuje. Jinak se to otočí proti vám a nebude vás poslouchat, když vy mu budete něco říkat.

8.) Projev netolerance vůči méně šťastným
Obcházíte kolem žebrajícího bezdomovce az úst vám vycházejí ošklivé komentáře? Ignorujete starší či zdravotně postižené, kteří se snaží dostat do autobusu nebo potřebují pomoc jiným způsobem? Život je někdy krutý a právě proto byste měli dítěti ukázat, že je třeba pomáhat. Projevte empatii, podržte starším dveře, ukažte dětem, jak projevit úctu vůči druhým.

Všimli jste si i vy u vašeho dítěte některého z těchto projevů? Možná vám chce dítě svým ne zrovna vhodným jednáním něco naznačit.